Konstrukcja "There is / There are" czyli angielski dla początkujących
Ta konstrukcja jest jedną z pierwszych jakich uczymy się rozpoczynając przygodę z angielskim.
Konstrukcja „There is/There are” jest kluczowym elementem języka angielskiego, który służy do wyrażania istnienia lub obecności czegoś w danym miejscu lub czasie. „There is” używane jest w kontekście pojedynczych rzeczy lub osób, podczas gdy „There are” odnosi się do wielu elementów. Wyrażenie to oznacza „być, znajdować się, istnieć” . Uwaga – nie służy więc tylko do opisywania np. rzeczy w pokoju, ale także kryzysu na świecie, czy ananasa na pizzy.
Popatrz na zdjęcie poniżej – jak mówimy o jednej kobiecie w pokoju powiemy: There is one woman in the room, a jeżeli będą ich dwie: There are two women in the room.
Tak samo gdy mówimy „There is a book on the table”, oznacza to, że na stole znajduje się jedna książka. Natomiast „There are books on the table” informuje nas, że na stole leży więcej niż jedna książka.
Pamiętaj, że tej konstrukcji używamy w angielskim bardzo często, oto następne przykłady:
„There is” jest używane w odniesieniu do pojedynczej rzeczy, osoby lub abstrakcyjnego pojęcia:
- „There is a car in the garage.” (W garażu jest samochód.)
- „There is an exam tomorrow.” (Jutro jest egzamin.)
- „There is a lot of traffic on the highway.” (Na autostradzie jest dużo ruchu.)
„There are” stosowane jest, gdy mamy do czynienia z wieloma rzeczami, osobami lub abstrakcyjnymi pojęciami:
- „There are two dogs in the yard.” (W ogrodzie są dwa psy.)
- „There are many students in the classroom.” (W klasie jest wielu uczniów.)
- „There are several options to choose from.” (Do wyboru jest kilka opcji.)
Konstrukcja „There is/There are” może być również używana w różnych czasach i formach, np. „There was/There were” (było/były), „There will be” (będzie), „There have been” (było), itp. Jest ona wygodnym sposobem opisu rzeczywistości, pozwalającym na klarowne wyrażenie obecności lub istnienia czegoś w danym kontekście.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o jej użyciu w czasie przeszłym – wskakuj po kurs audio video do nauki samodzielnej, kliknij: Kurs video Jak nauczyć się mówić o przeszłości? Past Simple
Ucz się ze mną za darmo – kliknij na ikonkę poniżej :sprawdź kanał youtube gdzie uczę wymowy za pomocą krótkich filmików, wskakuj na facebook, czy sprawdzaj reelsy na instagramie.